środa, 2 stycznia 2013

Dobry sezon na nury

Jednym z widoków przerywających monotonię zimowych kontroli na śląskich żwirowniach, zbiornikach i rzekach (czernica, czernica, krzyżówka, krzyżówka, czernica... o - łyska!... czernica...) jest wynurzający się w lunecie nur, jakiegokolwiek gatunku. W olbrzymim procencie przypadków, ma się do czynienia ze "stellatką" (nur rdzawoszyi, Gavia stellata) lub "arktiką" (Nur czarnoszyi, Gavia arctica).
W poprzednich latach zdarzały się sezony zimowe, kiedy nurów na Śląsku nie było zbyt wiele. Ten się do takich nie zalicza - w dużej mierze dlatego, że spora część zbiorników nadal nie zamarzła, bądź też zdecydowała się to uczynić stosunkowo późno.
Sięgnąłem właśnie do terenowego raptularza, zawierającego moje obserwacje z 2012 roku. Po szybkim, względnie prostym - dla mnie, humanisty - równaniu matematycznym, konstatuję, że w bieżącym sezonie zimowym na Opolszczyźnie, nury widziałem 42 razy - z tego 26-krotnie "stellatkę" i 16-krotnie "arktikę". To już teraz, mój najlepszy "nurowy" wynik, a mamy dopiero początek stycznia. Pierwszy raz statystyki wykazują wyraźną przewagę nura rdzawoszyjego, co również nie bywało normą. Trudno powiedzieć ile ptaków przebywało w grudniu w Opolu i okolicach, bo część z tych obserwowanych z pewnością się dubluje, ale z pewnością można mówić o dobrym sezonie.
Najlepszym miejscem do obserwacji nurów na Opolszczyźnie jest Zbiornik Turawski, na wysokości wsi Kotórz Wielki i Turawa. Spośród wspomnianych obserwacji, aż 35 dotyczyło tego miejsca i to tylko w okresie od połowy listopada, do końca pierwszej dekady grudnia. 5 grudnia, podczas kontroli zbiornika wraz z Michałem Zawadzkim, obserwowałem największą liczebność nura rdzawoszyjego stwierdzoną dotychczas na Śląsku - 14 ptaków! A do tego jeszcze 4 nury czarnoszyje.
W Opolu wyrobiskiem, na którym w ostatnich latach obserwowano ogromną większość nurów, jest "Bolko" w Nowej Wsi Królewskiej. Nie inaczej jest w tym sezonie, gdzie od listopada widziałem je już pięciokrotnie: 2 razy rdzawoszyje i 3 razy czarnoszyje (jeden siedział jeszcze przed godziną). W dniach 18-25 grudnia dorosła "arktika" przebywała na Kanale Ulgi w okolicy mostu kolejowego, stając się tym samym 209 gatunkiem widzianym na Wyspie Bolko (swoją drogą, 210 nadleciał chwilę później, ale to już inna historia...).
Stwierdzenia wszystkich gatunków nurów z Opolszczyzny są gromadzone przez Opolską Grupę Ornitologiczną. Wszystkich, którzy chcą podzielić się swoimi obserwacjami, proszę o kontakt mailowy: ptaki_opole@o2.pl.
Poniżej, kilka "strzałów" z ostatniego miesiąca.

 Nur rdzawoszyi (Gavia stellata) na Zbiorniku Turawskim (1 XII 2012)
  Nury rdzawoszyje (Gavia stellata) na Zbiorniku Turawskim (1 XII 2012)
Nur rdzawoszyi (Gavia stellata) na Zbiorniku Turawskim (1 XII 2012)
Nur czarnoszyi (Gavia arctica) na Wyspie Bolko (18 XII 2012)
Nur czarnoszyi (Gavia arctica) "daje nura"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz