poniedziałek, 11 maja 2015

Lepiej niż przypuszczaliśmy - VII Rajd Ptasiarzy (9 V 2015)

Już od siedmiu lat połowa maja sporej liczbie polskich birdwatcherów kojarzy się głównie z jednym wydarzeniem - Rajdem Ptasiarzy. Mając na uwadze pogodowe "sajgony", które towarzyszyły poprzednim edycjom, organizatorzy przesunęli termin imprezy o tydzień wstecz, na 9 maja. Tym razem na starcie stanęło 31 zespołów, a w nich 114 zawodników (i 7 osób towarzyszących), których łączył nadrzędny tego dnia cel - zobaczyć jak największą liczbę gatunków na terenie wybranego województwa podczas 24 godzin. Podobnie jak rok temu, w mini-pojedynku przyszło nam się zmierzyć z dwoma innymi ekipami z Opolszczyzny - "Opolskimi 3_nadlami" i "Poszukiwaczami Zaginionej Alki". I myślę, że dla każdego z nas dość istotne było odzyskanie palmy pierwszeństwa w naszym województwie!:) Nasz tegoroczny skład - podobnie jak w roku 2014: Agnieszka Tańczuk (kapitan), Tomek Tańczuk, Michał Zawadzki i ja. 

*                *                *

Zaczynamy tradycyjnie na opolskiej wyspie Bolko i w jej bezpośrednich okolicach - pierwszym dopisanym ptakiem (dokładnie o 3:42) staje się słowik rdzawy. Jeszcze nocny nasłuch procentuje mocno już aktywnymi śpiewakami, takimi jak rokitniczka, pleszka, potrzos czy kląskawka. Ponadto teren ten raczy nas podnoszącym morale spodziewanym pakietem gatunków lęgowych, wzbogaconym o parę bonusów w postaci uszatki i puszczyka (poprzednim razem skończyliśmy bez sów...), muchołówki białoszyjej (gatunek nieregularnie lęgowy w parku), strumieniówki (przyleciały rychło w czas) oraz dorosłego sokoła wędrownego! Niestety, jak zwykle i czegoś zabrakło - m.in. kowalika, pełzacza ogrodowego i dzięcioła czarnego - jeszcze nie zdajemy sobie sprawy, jak długo będzie nas trapił ten ostatni... Na Bolko spotykamy "Poszukiwaczy Zaginionej Alki" - dopiero nazajutrz dowiem się, że chwilę przedtem widzieli w parku... lelka! Co za strzał!

 Za chwilę będziemy w komplecie i zaczynamy rywalizację! (fot. TT)
 A w tle pohukuje dorosła uszatka! (fot. TT)
 Krzyżówka (Anas platyrhynchos) - fot. TT
 3/4 ekipy w parku na wyspie Bolko (fot. MZ)
 Spotkanie z "Poszukiwaczami Zaginionej Alki" - naucza Łukasz Berlik, kapitan konkurencyjnej ekipy - my wytężamy słuch w nadziei, że z tych nauk skorzystamy;) (fot. MZ)
 Jest napięcie, są nerwy - chwilami sam bym zapalił ;) (fot. TT)
Wabienie dzięcioła - w granicach dozwolonych przez regulamin;) (fot. TT)

Wyjeżdżając z miasta do listy dopisujemy jeszcze pięć gatunków - najważniejszym z nich jest bez wątpienia dzierlatka, na którą raczej nie mielibyśmy szans poza Opolem. Bilans po opuszczeniu granic administracyjnych Opola - 62 gatunki - solidny fundament, jak na godzinę 6:15! ;) Zmierzając w kierunku Zbiornika Turawskiego zahaczamy o łąki i pola w gminie Chrząstowice, na których spędzamy blisko dwie godziny. Z pewnością było warto, bo nasz lista wydłuża się o dalsze 24 "cyferki". Ciekawsze gatunki na tym etapie rywalizacji to ortolan, kszyk, pliszka górska, derkacz, dudek, błotniak łąkowy, siniak i jarzębatka. Zanim zajmiemy się ptactwem wodnym zjeżdżamy jeszcze do lasu iglastego, gdzie eliminujemy kilku pospolitszych rezydentów z naszej listy życzeń: dzięcioła dużego, mysikrólika, sosnówkę i pełzacza leśnego. Punkt 9:05 jesteśmy na Zbiorniku Turawskim - w miejscu, od którego oczekiwaliśmy wyraźnego przyrostu gatunkowego. Poziom wody jest tu obecnie tak wysoki, że uświadczyć większych ilości siewek nie sposób - z trudem obserwujemy kilka gatunków. Rekompensujemy to w pewnym stopniu kompletem "bagiennych" rybitw i niezłym zestawem blaszkodziobych - choć bez cyraneczki. Na plus - fenologiczna gęś zbożowa, bąk, mewa mała. Nieoczekiwane braki - nurogęś, żuraw, zausznik. Nad głową przelatuje nam kolejny błotniak łąkowy - miło, ale obecnie wolelibyśmy pospolitszego jastrzębia;). Bilans po "Turawie" - 121 gatunków.

Dzierlatka (Galerida cristata)
Ortolan (Emberiza hortulana)
 A mówiliśmy - brać gumowce;) (fot. AT)
Dreptanie po łące - a nuż coś wyskoczy? (fot. TT)
Tokujący kszyk (Gallinago gallinago)
 Koncentracja szeregowych...
 ... i kapitana ;)
Misja wypełniona, wracam do auta;) (fot. TT)
Bażant (Phasianus colchicus)
W pośpiechu, przez szybę auta, ale udokumentowana - jarzębatka (Sylvia nisoria) - fot. TT
Na nasłuchu (fot. AT)
 O tam, tam! Rybitwa białoskrzydła! (fot. AT)
Na Zbiorniku Turawskim (fot. TT)
Błotniak łąkowy (Circus pygargus) - jeden z dwóch widzianych tego dnia osobników
Cieszyć trzeba się z każdej siewki - tu kwokacz (Tringa nebularia)

Kierujemy się teraz na północ Opolszczyzny, do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Kontrola paru kompleksów stawowych wzbogaca nas m.in. o gągoła, zimorodka, bociana czarnego, samotnika i perkoza rdzawoszyjego. Nad terenami otwartymi wypatrujemy szponiastych charakterystycznych dla tego regionu - niestety nie udaje się nam zobaczyć ani jednej kani, za to dopisują orliki krzykliwe (w sumie 3 ptaki). Ciekawe jest spotkanie z młodym gągołem, dziarsko płynącym pod prąd wąskiego kanału. Udaje nam się poważnie uszczuplić naszą "boblistę" (m.in. o kowalika, pełzacza ogrodowego, raniuszka i żurawia) - jakby nie patrzeć, to o sukcesie lub porażce zadecyduje fakt, jak poradzimy sobie z lęgowymi "pospoliciakami". Bo prawda jest taka, że tego dnia to piętnaście banalnych gatunków w końcowym rozliczeniu odegrać może większą rolę, niż jeden poważny "komis". Idąc tym tropem poświęcamy sporo czasu na pogoń za konkretnymi nieobecnymi - w końcu udaje się nam ze zniczkiem, dzięciołem czarnym i krogulcem (piękna obserwacja ptaka, który w środku lasu upolował samiczkę kosa!). O 16:16 dzięki przelotnemu trzmielojadowi dobijamy do 140-tki i powoli dociera do nas, że "śrubujemy" piękny wynik...

 W Stobrawskim Parku Krajobrazowym
W Stobrawskim Parku Krajobrazowym
Łabędzie nieme (Cygnus olor)
Ekipa na stawach koło Pokoju
 W parku francuskim w Pokoju
Co w koronie śpiewa? Sikora uboga! (fot. AT)
Gąsiorek (Lanius collurio) - fot. TT
Turkawka (Streptopelia turtur)
Młody gągoł (Bucephala clangula)
Łęczaki (Tringa glareola)
Łęczaki (Tringa glareola)
Bocian czarny (Ciconia nigra)
 Orlik krzykliwy (Aquila pomarina)
Orlik krzykliwy (Aquila pomarina)
Lis (Vulpes vulpes)
Przerwa na drapole nad Odrą - trzmielojad poprawił nam humory! (fot. TT)

Przekraczamy Odrę i pędzimy w kierunku Zbiornika Nyskiego. Po drodze pozwalamy sobie tylko na jeden przystanek na Ziemi Brzeskiej, gdzie stwierdzamy mewę czarnogłową i brzegówki - 142! Na "Nysce" mamy już tylko niecałe dwie godziny do zmierzchu, ale radzimy sobie z tym deficytem czasu bardzo dobrze - wpadają nam - kolejno: mewa romańska, rybitwa białoczelna, zausznik, podróżniczek, nur czarnoszyi (jedna z większych niespodzianek rajdu) i brzęczka. Do pięknej liczby 150 brakuje nam już "tylko" dwóch oczek. Tylko... powoli kończą nam się możliwości punktowania.

Mewa czarnogłowa - dokumentacyjnie (fot. TT)
Zbiornik Nyski - dzień chyli się ku końcowi...
Rybitwa białoczelna (Sternula albifrons) - fot. TT
 Zbiornik Nyski
 Zbiornik Nyski
 Już teraz mówić możemy o sukcesie:)
 Pola rzepaku koło Zbiornika Nyskiego - niestety bez przepiórki
To już definitywny koniec pogodowej sielanki - zaczyna się burza

Jak na złość załamuje się pogoda - burza i deszcz zmuszają nas do poważnej weryfikacji naszych planów - odpuszczamy Płaskowyż Głubczycki, gdzie planowaliśmy zobaczyć pójdźkę i płomykówkę. W takich warunkach - nie oszukujmy się - są mało realne i bardzo możliwe, że zmarnujemy tylko półtora godziny na dotarcie w rejon ich występowania. Postanawiamy skoncentrować nasze wysiłki na poszukiwaniach bardziej prawdopodobnych gatunków: słonki i wodnika. Celujemy w Bory Niemodlińskie - pierwszy gatunek mocno nas rozczarowuje, kontrola kilkunastokilometrowego odcinka leśnej drogi nie przynosi spodziewanego rezultatu. Ostatnia nadzieja na Stawach Tułowicko-Niemodlińskich. Wybieramy pierwszy z kompleksów i... mamy wodnika! Co więcej, po chwili udaje się nam usłyszeć przelatującego... ślepowrona! Ptak dłuższą chwilę krąży nisko nad nami, ale ostatecznie nie udaje się nam go dojrzeć. Nie zmienia to jednak faktu, że możemy go dopisać pod wspaniałym numerem 150. Chwilę później wyruszamy w drogę powrotną do Opola. Rajd przyniósł tym razem sporo niespodzianek, na szczęście w większości pozytywnych. Dłuższą chwilę jeszcze będzie bolał nas brak czarnogłówki, muchołówki żałobnej, przepiórki, dzięcioła średniego, jastrzębia, pokrzywnicy i słonki. Ale tak to już jest, że apetyt rośnie w miarę jedzenia! Jaką pozycję oznacza taki rezultat? Aż do momentu ogłoszenia oficjalnych wyników - nie wiemy, a po cichu liczymy na czołówkę. Po lekturze wcześniejszych relacji zdajemy sobie bowiem sprawę, że w poprzednich edycjach rajdu wynik 150 gatunków plasowałby nas... od 2 do 6 do miejsca! Werdykt poznajemy w poniedziałkowe popołudnie - mamy sensacyjne 2 miejsce! Przed rajdem każdy z nas brałby podium w ciemno, ale teraz pozostaje niedosyt, bo do zwycięstwa zabrakło 2 oczek... Poprzeczkę postawiliśmy sobie bardzo wysoko, co bez dwóch zdań będzie nas ogromnie motywować za rok!

Nasza lista gatunkowa - według kolejności obserwacji (po myślniku godzina pierwszej obserwacji):

1. Słowik rdzawy – 3:42, 2. Gawron – 3:42, 3. Kos – 3:44, 4. Pleszka – 3:44, 5. Kopciuszek – 3:45, 6. Uszatka – 3:46, 7. Kawka – 3:49, 8. Świerszczak – 3:53, 9. Trzciniak – 3:53, 10. Rokitniczka – 3:53, 11. Potrzos – 3:54, 12. Puszczyk – 3:54, 13. Mazurek – 3:55, 14. Kląskawka – 3:56, 15. Łozówka – 3:57, 16. Bażant – 4:08, 17. Kukułka – 4:08, 18. Kwiczoł – 4:08, 19. Śpiewak – 4:10, 20. Kapturka – 4:30, 21. Rudzik – 4:31, 22. Bogatka – 4:32, 23. Łabędź niemy – 4:34, 24. Krzyżówka – 4:35, 25. Dzięciołek – 4:35, 26. Wilga – 4:35, 27. Kokoszka – 4:35, 28. Pierwiosnek – 4:37, 29. Muchołówka białoszyja – 4:37, 30. Wrona – 4:38, 31. Grzywacz – 4:41, 32. Zięba – 4:47, 33. Świstunka leśna – 4:49, 34. Szpak – 4:50, 35. Strzyżyk – 5:00, 36. Sójka – 5:00, 37. Modraszka – 5:04, 38. Dzięcioł zielonosiwy – 5:09, 39. Szczygieł – 5:11, 40. Paszkot – 5:11, 41. Dzięcioł zielony – 5:15, 42. Zaganiacz – 5:18, 43. Muchołówka szara – 5:20, 44. Gołąb miejski – 5:30, 45. Dymówka – 5:33, 46. Sokół wędrowny – 5:39, 47. Trznadel – 5:40, 48. Piecuszek – 5:43, 49. Pliszka żółta – 5:43, 50. Pokląskwa – 5:45, 51. Cierniówka – 5:45, 52. Gąsiorek – 5:48, 53. Krętogłów – 5:52, 54. Strumieniówka – 5:53, 55. Potrzeszcz – 5:54, 56. Sroka – 5:55, 57. Jerzyk – 5:58, 58. Sierpówka – 6:00, 59. Skowronek – 6:06, 60. Dzierlatka – 6:08, 61. Białorzytka – 6:11, 62. Pustułka – 6:11, 63. Kruk – 6:17, 64. Wróbel – 6:20, 65. Makolągwa – 6:22, 66. Ortolan – 6:22, 67. Myszołów – 6:24, 68. Świergotek drzewny – 6:56, 69. Śmieszka – 7:00, 70. Świergotek łąkowy – 7:00, 71. Kszyk – 7:05, 72. Grubodziób – 7:08, 73. Pliszka siwa – 7:40, 74. Pliszka górska – 7:41, 75. Czajka – 7:42, 76. Bocian biały – 7:42, 77. Derkacz – 7:50, 78. Dudek – 8:00, 79. Błotniak łąkowy – 8:02, 80. Dzwoniec – 8:04, 81. Siniak – 8:06, 82. Trzcinniczek – 8:07, 83. Remiz – 8:08, 84. Jarzębatka – 8:08, 85. Pełzacz leśny – 8:29, 86. Sosnówka – 8:30, 87. Dzięcioł duży – 8:34, 88. Mysikrólik – 8:33, 89. Kulczyk – 8:57, 90. Łyska – 9:05, 91. Rybitwa białowąsa – 9:06, 92. Rybitwa czarna – 9:06, 93. Perkoz dwuczuby – 9:06, 94. Czapla biała – 9:07, 95. Czapla siwa – 9:07, 96. Piegża – 9:07, 97. Kormoran – 9:07, 98. Perkozek – 9:08, 99. Świstun – 9:09, 100. Gęś zbożowa – 9:10, 101. Mewa siwa – 9:11, 102. Mewa mała -  9:12, 103. Cyranka – 9:14, 104. Łęczak – 9:16, 105. Rybitwa białoskrzydła – 9:16, 106. Brodziec piskliwy – 9:17, 107. Batalion – 9:19, 108. Płaskonos – 9:20, 109. Krakwa – 9:24, 110. Krwawodziób – 9:25, 111. Bąk – 9:26, 112. Sieweczka rzeczna – 9:27, 113. Kwokacz – 9:32, 114. Bielik – 9:34, 115. Gęgawa – 9:35, 116. Mewa białogłowa - 9:45, 117. Oknówka – 9:52, 118. Czernica – 10:25, 119. Głowienka – 10:29, 120. Rybitwa rzeczna – 10:50, 121. Pełzacz ogrodowy – 11:01, 122. Błotniak stawowy – 11:17, 123. Czubatka – 11:50, 124. Kowalik – 12:02, 125. Gągoł – 12:07, 126. Nurogęś – 12:20, 127. Zimorodek – 12:25, 128. Sikora uboga – 12:38, 129. Raniuszek – 12:51, 130. Turkawka – 13:06, 131. Srokosz – 13:15, 132. Żuraw – 13:38, 133. Samotnik – 13:59, 134. Bocian czarny – 14:02, 135. Perkoz rdzawoszyi – 14:09, 136. Orlik krzykliwy – 14:20, 137. Dzięcioł czarny – 14:48, 138. Krogulec – 15:04, 139. Zniczek – 15:21, 140. Trzmielojad – 16:16, 141. Brzegówka – 16:58, 142. Mewa czarnogłowa – 17:00, 143. Mewa romańska – 18:00, 144. Rybitwa białoczelna – 18:01, 145. Zausznik – 18:04, 146. Podróżniczek – 18:24, 147. Nur czarnoszyi – 18:42, 148. Brzęczka – 19:00, 149. Wodnik – 20:58, 150. Ślepowron – 21:00  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz