BIRDAHOLIC TOURS

BIRDAHOLIC TOURS

poniedziałek, 18 lutego 2013

Raróg (Falco cherrug?) ponownie nad opolską Wyspą Bolko!

Opolska Wyspa Bolko zaskoczyła dziś przyjemną obserwacją raroga Falco cherrug (?). Przez około dwie minuty, wraz z Karoliną Krawczak, obserwowałem ptaka krążącego nad Odrą, na wysokości dawnego wejścia do ogrodu zoologicznego. Po około dwóch minutach wznoszącego szybowania, spokojnym ślizgiem oddalił się on w stronę Zaodrza. Natychmiast zadzwoniłem do Michała Zawadzkiego, (który na początku stycznia, właśnie tam, obserwował go z okna bloku!), aby miał się na baczności i podwoił straże przy oknie:) Telefon ten okazał się jak najbardziej na miejscu, bo rzeczywiście Michałowi udało się ponownie namierzyć raroga, kiedy siał zamęt nad kolonią gawronów w Parku Nadodrzańskim! 
Dodać trzeba, że ptak nadal stanowi swego rodzaju zagadkę. Pomimo, iż jest to już piąta obserwacja - najwyraźniej tego samego osobnika - na przestrzeni ostatnich trzech lat, Komisja Faunistyczna nadal nie jest zgodna co do oznaczenia. Na podstawie dokumentacji z lat wcześniejszych, nie da się bowiem wykluczyć mieszańca, ani raroga górskiego Falco biarmicus. Być może lepsze zdjęcia z tej zimy, rzucą nowe światło na sprawę identyfikacji rzeczonego sokoła.
Co ciekawe, wszystkie obserwacje dotyczyły rejonu Kanału Ulgi i Odry przy moście kolejowym, a więc okolic kolonii gawronów w Parku Nadodrzańskim i zimowego noclegowiska mew. Rzeczywiście, trudno o lepszą stołówkę dla raroga! 
Poprzednio raróg (na razie nieoznaczony) widziany był w Opolu 22 I 2011 (Ł. Berlik), 25 I 2011 (Ł. Berlik), 14 II 2012 (Ł. Berlik) oraz 11 I 2013 (M. Zawadzki, T. Tańczuk). Dokumentację do wszystkich obserwacji zobaczyć można na stronie Opolskiej Grupy Ornitologicznej.

Raróg (Falco cherrug?)
Raróg (Falco cherrug?)
Raróg (Falco cherrug?)
Raróg (Falco cherrug?)

1 komentarz:

  1. Chyba rzeczywiście jest to najbardziej fartowny w te ptaki zakątek Polski :-)

    OdpowiedzUsuń