poniedziałek, 18 lutego 2013

Raróg (Falco cherrug?) ponownie nad opolską Wyspą Bolko!

Opolska Wyspa Bolko zaskoczyła dziś przyjemną obserwacją raroga Falco cherrug (?). Przez około dwie minuty, wraz z Karoliną Krawczak, obserwowałem ptaka krążącego nad Odrą, na wysokości dawnego wejścia do ogrodu zoologicznego. Po około dwóch minutach wznoszącego szybowania, spokojnym ślizgiem oddalił się on w stronę Zaodrza. Natychmiast zadzwoniłem do Michała Zawadzkiego, (który na początku stycznia, właśnie tam, obserwował go z okna bloku!), aby miał się na baczności i podwoił straże przy oknie:) Telefon ten okazał się jak najbardziej na miejscu, bo rzeczywiście Michałowi udało się ponownie namierzyć raroga, kiedy siał zamęt nad kolonią gawronów w Parku Nadodrzańskim! 
Dodać trzeba, że ptak nadal stanowi swego rodzaju zagadkę. Pomimo, iż jest to już piąta obserwacja - najwyraźniej tego samego osobnika - na przestrzeni ostatnich trzech lat, Komisja Faunistyczna nadal nie jest zgodna co do oznaczenia. Na podstawie dokumentacji z lat wcześniejszych, nie da się bowiem wykluczyć mieszańca, ani raroga górskiego Falco biarmicus. Być może lepsze zdjęcia z tej zimy, rzucą nowe światło na sprawę identyfikacji rzeczonego sokoła.
Co ciekawe, wszystkie obserwacje dotyczyły rejonu Kanału Ulgi i Odry przy moście kolejowym, a więc okolic kolonii gawronów w Parku Nadodrzańskim i zimowego noclegowiska mew. Rzeczywiście, trudno o lepszą stołówkę dla raroga! 
Poprzednio raróg (na razie nieoznaczony) widziany był w Opolu 22 I 2011 (Ł. Berlik), 25 I 2011 (Ł. Berlik), 14 II 2012 (Ł. Berlik) oraz 11 I 2013 (M. Zawadzki, T. Tańczuk). Dokumentację do wszystkich obserwacji zobaczyć można na stronie Opolskiej Grupy Ornitologicznej.

Raróg (Falco cherrug?)
Raróg (Falco cherrug?)
Raróg (Falco cherrug?)
Raróg (Falco cherrug?)

1 komentarz:

  1. Chyba rzeczywiście jest to najbardziej fartowny w te ptaki zakątek Polski :-)

    OdpowiedzUsuń