Ciężko w to uwierzyć, ale tegoroczne Zimowe Ptakoliczenie w Opolu zapoczątkowało już drugą dekadę zimowych spotkań w naszym mieście! Podobnie jak w kilku poprzednich edycjach, ogólnopolską akcję, organizowaną z ramienia Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, w naszym regionie koordynowało Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze.
Niezbyt obiecująca pogoda (prognozy obfitych opadów deszczu i przenikliwie mroźna mgła) na szczęście nie odstraszyła obserwatorów i w miejscu zbiórki pojawiły się 24 osoby. Choć na przestrzeni ostatnich lat zanotowaliśmy dość znaczący spadek, to jednak stale czwarta najwyższa frekwencja zimowych liczeń w Opolu, z czego niewątpliwie należy się cieszyć. Decyzji o wzięciu udziału w wydarzeniu raczej nie można było żałować, bowiem pogoda ostatecznie okazała się dość łaskawa i jedynie przy końcu spaceru naszym poczynaniom akompaniowała delikatna mżawka. Podziękowania należą się lokalnym mediom, które promowały wydarzenie - są to TVP Opole, Radio Doxa oraz Radio Opole - dziękujemy!
W obliczu sennej i szaroburej aury można powiedzieć, że wynik 44 zaobserwowanych gatunków jest równie zadowalający. Co prawda, przy porównaniu z latami 2008-2017 plasuje się on w drugiej połowie stawki, niemniej oprócz ilości, liczy się również jakość. Obserwowany podczas polowania na gołębie sokół wędrowny zasługiwałby zdecydowanie na większą ilość punktów! ;) W ciekawej edukacyjnej konfiguracji zaprezentowały się też mewy na opolskiej marinie. Uczestnikom akcji w pamięć zapadnie też zapewne spotkanie ze stadkiem 70 makolągw, żerujących na ściernisku w pobliżu północnych obrzeży wyspy. Tradycyjnie, zabrakło paru "pewniaków", których spodziewana obecność spokojnie mogłaby wyśrubować wynik na podium. Mowa tu m.in. o łabędziu niemym, raniuszku, dzięciole średnim czy pełzaczu leśnym. Taki jednak urok obserwowania ptaków, że co prawda spodziewać się należy niespodziewanego, lecz działa to również w drugą stronę. ;)
krzyżówka 191
czernica 33
głowienka 2
nurogęś 2
bażant 1
kormoran 4
myszołów 2
sokół wędrowny 1
pustułka 2
łyska 23
mewa srebrzysta 1
mewa białogłowa 8
mewa siwa 5
śmieszka 76
gołąb miejski 16
sierpówka 14
dzięcioł zielony 1
dzięcioł czarny 1
dzięcioł duży 2
rudzik 1
kos 9
paszkot 1
strzyżyk 2
modraszka 9
bogatka 12
kowalik 5
pełzacz ogrodowy 2
szpak 3
sójka 2
sroka 5
kawka 21
gawron 41
wrona siwa 3
kruk 2
wróbel 1
mazurek 1
gil 1
grubodziób 2
dzwoniec 1
czyż 16
makolągwa 70
potrzeszcz 2
trznadel 15
potrzos 3
Fot. Łukasz Berlik
Fot. Łukasz Berlik
Mewa srebrzysta (Larus argentatus) i białogłowa (Larus cachinnans) - fot. Łukasz Berlik
Fot. Łukasz Berlik
Fot. Łukasz Berlik
Fot. Łukasz Berlik
Makolągwy (Linaria cannabina) - fot. Łukasz Berlik
Fot. Łukasz Berlik
Fot. Łukasz Berlik
Sokół wędrowny (Falco peregrinus)
Fot. Łukasz Berlik
Fot. Łukasz Berlik
W liczeniu udział wzięli: Agnieszka Balok, Łukasz Berlik, Grzegorz Karbowiak, Krzysztof Kaszczyszyn, Kazimierz Kiejza, Bruno Kochanek, Jerzy Kochanek, Maciej Kowalski, Mateusz Kuśnierz, Krzysztof Michalik, Franciszek Mordal, Agnieszka Pietruszewska-Pietrek, Hanna Pietrek, Gabriela Sobczak, Grzegorz Sobczak, Anna Spakowska, Teresa Spakowska, Paweł Szafrański, Grażyna Szwedowska, Jerzy Tomczak, Elżbieta Tybur, Paweł Wachowiak, Paweł Wójcik, Andrzej Żarek
Serdecznie dziękujemy za przybycie!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz