poniedziałek, 29 stycznia 2018

Pod parasolem mgły - Zimowe Ptakoliczenie 2018 w Opolu

Ciężko w to uwierzyć, ale tegoroczne Zimowe Ptakoliczenie w Opolu zapoczątkowało już drugą dekadę zimowych spotkań w naszym mieście! Podobnie jak w kilku poprzednich edycjach, ogólnopolską akcję, organizowaną z ramienia Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, w naszym regionie koordynowało Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze.
Niezbyt obiecująca pogoda (prognozy obfitych opadów deszczu i przenikliwie mroźna mgła) na szczęście nie odstraszyła obserwatorów i w miejscu zbiórki pojawiły się 24 osoby. Choć na przestrzeni ostatnich lat zanotowaliśmy dość znaczący spadek, to jednak stale czwarta najwyższa frekwencja zimowych liczeń w Opolu, z czego niewątpliwie należy się cieszyć. Decyzji o wzięciu udziału w wydarzeniu raczej nie można było żałować, bowiem pogoda ostatecznie okazała się dość łaskawa i jedynie przy końcu spaceru naszym poczynaniom akompaniowała delikatna mżawka. Podziękowania należą się lokalnym mediom, które promowały wydarzenie - są to TVP Opole, Radio Doxa oraz Radio Opole - dziękujemy!
W obliczu sennej i szaroburej aury można powiedzieć, że wynik 44 zaobserwowanych gatunków jest równie zadowalający. Co prawda, przy porównaniu z latami 2008-2017 plasuje się on w drugiej połowie stawki, niemniej oprócz ilości, liczy się również jakość. Obserwowany podczas polowania na gołębie sokół wędrowny zasługiwałby zdecydowanie na większą ilość punktów! ;) W ciekawej edukacyjnej konfiguracji zaprezentowały się też mewy na opolskiej marinie. Uczestnikom akcji w pamięć zapadnie też zapewne spotkanie ze stadkiem 70 makolągw, żerujących na ściernisku w pobliżu północnych obrzeży wyspy. Tradycyjnie, zabrakło paru "pewniaków", których spodziewana obecność spokojnie mogłaby wyśrubować wynik na podium. Mowa tu m.in. o łabędziu niemym, raniuszku, dzięciole średnim czy pełzaczu leśnym. Taki jednak urok obserwowania ptaków, że co prawda spodziewać się należy niespodziewanego, lecz działa to również w drugą stronę. ;)

Lista gatunków (44):

krzyżówka 191
czernica 33
głowienka 2
nurogęś 2
bażant 1
kormoran 4
myszołów 2
sokół wędrowny 1
pustułka 2
łyska 23
mewa srebrzysta 1
mewa białogłowa 8
mewa siwa 5
śmieszka 76
gołąb miejski 16
sierpówka 14
dzięcioł zielony 1
dzięcioł czarny 1
dzięcioł duży 2
rudzik 1
kos 9
paszkot 1
strzyżyk 2
modraszka 9
bogatka 12
kowalik 5
pełzacz ogrodowy 2
szpak 3
sójka 2
sroka 5
kawka 21
gawron 41
wrona siwa 3
kruk 2
wróbel 1
mazurek 1
gil 1
grubodziób 2
dzwoniec 1
czyż 16
makolągwa 70
potrzeszcz 2
trznadel 15
potrzos 3

 Fot. Łukasz Berlik
  Fot. Łukasz Berlik
 Mewa srebrzysta (Larus argentatus) i białogłowa (Larus cachinnans) -  fot. Łukasz Berlik
  Fot. Łukasz Berlik

  Fot. Łukasz Berlik
  Fot. Łukasz Berlik
 Makolągwy (Linaria cannabina) - fot. Łukasz Berlik
  Fot. Łukasz Berlik
  Fot. Łukasz Berlik
Sokół wędrowny (Falco peregrinus)
  Fot. Łukasz Berlik
  Fot. Łukasz Berlik
 Fot. Łukasz Berlik
Czyż (Spinus spinus)
Czyż (Spinus spinus)
Czyż (Spinus spinus)
Czyż (Spinus spinus)

W liczeniu udział wzięli: Agnieszka Balok, Łukasz Berlik, Grzegorz Karbowiak, Krzysztof Kaszczyszyn, Kazimierz Kiejza, Bruno Kochanek, Jerzy Kochanek, Maciej Kowalski, Mateusz Kuśnierz, Krzysztof Michalik, Franciszek Mordal, Agnieszka Pietruszewska-Pietrek, Hanna Pietrek, Gabriela Sobczak, Grzegorz Sobczak, Anna Spakowska, Teresa Spakowska, Paweł Szafrański, Grażyna Szwedowska, Jerzy Tomczak, Elżbieta Tybur, Paweł Wachowiak, Paweł Wójcik, Andrzej Żarek

Serdecznie dziękujemy za przybycie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz