środa, 5 kwietnia 2017

W krainie żubra i sóweczki - liczenia ptaków w Puszczy Białowieskiej

Koniec marca miałem okazję spędzić w Puszczy Białowieskiej, gdzie uczestniczyłem w liczeniach ptaków dla Białowieskiego Parku Narodowego. Akcja koncentrowała się na wybranych gatunkach - czterech dzięciołach: białogrzbietym, czarnym, trójpalczastym i zielonosiwym oraz siniaku, jarząbku i sóweczce, natomiast terytorialnie ograniczała się do rezerwatu ścisłego, czyli obrębów ochronnych Orłówka i Hwoźna. Przemieszczałem się przeważnie rowerem (poza jednym transektem pieszym wzdłuż kolejki wąskotorowej z Kosego Mostu do Starej Białowieży). Korzystając z okazji, odwiedziłem również okoliczne tereny, m.in. Park Pałacowy w Białowieży, Miejsce Mocy, Drogę Narewkowską, Teremiski, Rezerwat Lasy Naturalne Puszczy Białowieskiej czy Narewkę, pokonując w sumie ponad 130 kilometrów. 
Oprócz wszystkich objętych liczeniami gatunków ptaków, udało mi się również dokonać innych, interesujących z mojego punktu widzenia (mieszkańca Śląska) obserwacji, m.in. krzyżodziobów świerkowych, orzechówki, droździków, jemiołuszek, tokujących samotników i kszyków czy kluczy żurawi, liczących po kilkaset osobników. Ostatniego dnia wolontariatu, po ośmiu latach poszukiwań, udało mi się wreszcie zobaczyć jarząbka w Polsce - nadmienię, że był on ostatnim, dotąd niewidzianym przeze mnie krajowym gatunkiem lęgowym - na polskiej liście zapisał się on pod numerem 342. Czterokrotnie napotykałem też żubry, które dotąd miałem okazję widzieć tylko raz, podczas mojej wizyty w puszczy, latem 2012 roku. 
Zaprezentowane poniżej zdjęcia pokazują trzy oblicza Puszczy Białowieskiej i okolic. Po pierwsze: faunę (przeważnie skrzydlatą), która była głównym celem wyjazdu, wzbogaconą o kilka ujęć okazów flory. Po drugie - krajobrazy: zwłaszcza niesamowity las, będący reliktem pierwotnych puszcz niżowych, pokrywających niegdyś znaczne tereny środkowej Europy. Pominąć nie sposób też architektury, która jest nieodłącznym i bardzo wyrazistym elementem lokalnego krajobrazu kulturowego. 

FAUNA I FLORA

 Sóweczka (Glaucidium passerinum)
 Sóweczka (Glaucidium passerinum)
Sóweczka (Glaucidium passerinum)
Jeleń szlachetny (Cervus elaphus)
Dzięcioł trójpalczasty (Picoides tridactylus)
Dzięcioł trójpalczasty (Picoides tridactylus)
Żubr (Bison bonasus)
Żubry (Bison bonasus)
Żubry (Bison bonasus)
Żubr (Bison bonasus)

Sosnówka (Periparus ater)
 Jemiołuszka (Bombycilla garrulus)
Przylaszczka pospolita (Anemone hepatica)
 Jarząbek (Tetrastes bonasia)
 Jarząbek (Tetrastes bonasia)
Pełzacz leśny (Certhia familiaris)
Jeleń szlachetny (Cervus elaphus)
Czarka szkarłatna (Sarcoscypha coccinea)
Żubr (Bison bonasus)
Żurawie (Grus grus)
Gil (Pyrrhula pyrrhula)
Dzięcioł trójpalczasty (Picoides tridactylus)
Czarnogłówka (Poecile montanus)
Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum)

KRAJOBRAZY






























ARCHITEKTURA (oraz inne dzieła rąk ludzkich)















LICZENIA (czyli "od kuchni" ;))

Wabienie dzięciołów
Na obwodnicy w obrębie Orłówka
W drodze na Kosy Most
Uwaga na żubry ;)

Serdeczne podziękowania dla Mateusza Szymury za organizację!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz