sobota, 30 stycznia 2016

Rekordy chodzą parami - Zimowe Ptakoliczenie 2016 w Opolu

Po ubiegłorocznej improwizacji z terminem (zmiana soboty na niedzielę) ponownie spotkaliśmy się w ostatnią sobotę stycznia, aby wspólnie policzyć ptaki na opolskiej wyspie Bolko. Kto był, z pewnością nie żałuje, bo tegoroczna impreza zapisała piękną kartę w historii dotychczasowych zimowych spotkań w Opolu.
Dziewiąta edycja Zimowego Liczenia Ptaków cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem Opolan - i nie tylko, ponieważ odwiedziły nas osoby m.in. z Gliwic, Olesna i południowych rejonów województwa opolskiego. Wspólnie ustanowiliśmy absolutnie najlepszy z dotychczasowych wyników obecności - ptaki liczyliśmy w grupie 36 osób! Raduje również fakt, iż w akcji udział wzięli nie tylko stali bywalcy - zdecydowana większość osób odwiedziła nas bowiem po raz pierwszy - tym samym, grono miłośników przyrody wyspy Bolko powiększa się z roku na rok!
Pozytywnie zaskoczyły ptaki - z początku lista gatunków powiększała się z dużym trudem, ale w końcu zaczęliśmy hurtowo nadrabiać braki z pierwszych chwil spotkania, aż po blisko czterech godzinach spędzonych w terenie osiągnęliśmy piękny wynik 51 gatunków, pobijając tym samym o jedno oczko rekord z 2012 roku! Niebanalny wpływ na sporą frekwencję ptaków (ale i uczestników) miała z pewnością przyjemna, niezbyt zimowa aura - wystarczy wspomnieć ile kosztowało nas załamanie pogody w ubiegłym sezonie. Uczestnicy wycieczki z pewnością miło wspominać będą obserwację "dyżurnego" samca mandarynki, sporego stadka grubodziobów, mało płochliwych czyży (wśród których można było dopatrzeć się co najmniej dwóch czeczotek) oraz pięciu gatunków dzięciołów. Zawiodły nas za to m.in. trznadle, potrzeszcze oraz... łabędź niemy - ten ostatni jednak nie z własnej winy - wraz z postępującym zlodzeniem Stawu Parkowego, osobnik który zwykle przebywał w tym miejscu został... ewakuowany do ogrodu zoologicznego!


 Fot. Łukasz Berlik
Dzięcioł średni (Dendrocopos medius), fot. Łukasz Berlik

Czeczotka (Carduelis flammea)

Modraszka (Cyanistes caeruleus)

Czapla siwa (Ardea cinerea)

 Fot. Ola Kowalska
 Fot. Ola Kowalska
 Fot. Ola Kowalska
Gawron (Corvus frugilegus)

 Fot. Łukasz Berlik
 Fot. Łukasz Berlik
 Fot. Ola Kowalska
Fot. Ola Kowalska
Frekwencja i gatunki obserwowane w ramach zimowych liczeń ptaków na opolskiej wyspie Bolko w latach 2008-2016

Lista gatunków (51):

krzyżówka 162
mandarynka 1 m.
czernica 1 m. 1 f.
nurogęś 1 m., 1 f.
bażant 4
perkozek 1
kormoran 10
czapla siwa 1
myszołów 1
krogulec 1
pustułka 2
łyska 113
śmieszka 245
mewa siwa 20
mewa srebrzysta 1
mewa białogłowa 15
gołąb miejski 40
sierpówka 3
zimorodek 1
dzięcioł czarny 1
dzięcioł zielony 1
dzięcioł zielonosiwy 1
dzięcioł duży 5
dzięcioł średni 2
rudzik 1
paszkot 1
kwiczoł 11
kos 9
strzyżyk 1
bogatka 24
modraszka 10
raniuszek 5
kowalik 4
pełzacz leśny 1
pełzacz ogrodowy 3
sroka 3
sójka 6
kawka 76
gawron 134
wrona siwa 2
kruk 1
wróbel 16
mazurek 2
zięba 1
czeczotka 2
szczygieł 5
dzwoniec 7
czyż 18
gil 4
grubodziób 42
potrzos 2

W liczeniu ptaków udział wzięli: Danuta Bakarzowicz, Łukasz Berlik, Bożena Bielak, Marcin Cebula, Magdalena Cielniak, Elżbieta Flisak, Patryk Fronczak, Mariusz Gebauer, Andrzej Kaczmarczyk, Anna Kandziora, Paweł Kandziora, Grzegorz Karbowiak, Krzysztof Kaszczyszyn, Kazimierz Kiejza, Łukasz Kościelny, Aleksandra Kowalska, Maciej Kowalski, Anna Kubus, Grzegorz Kubus, Krzysztof Kubus, Mariusz Kubus, Danuta Kurenda, Natalia Kurlanc-Kościelna, Ewa Łysoń, Krzysztof Michalik, Franciszek Mordal, Sylwia Piotrowska, Agnieszka Sobczak, Gabriela Sobczak, Grzegorz Sobczak, Patryk Szczepański, Agnieszka Tańczuk, Paweł Wachowiak, Roman Witek, Paweł Wójcik, Kacper Zając, 


SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA PRZYBYCIE!

Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze


1 komentarz:

  1. Sobota to był świetny termin, pogoda w tym roku dopisała a i gatunkowo bardzo dobrze. Fajna relacja, miło popatrzeć na tak liczną grupę birdwacherów :-)

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń