piątek, 2 maja 2014

Kwiecień na wyspie Bolko - fotorelacja (PETYCJA - WAŻNE!!!)

Kwiecień to mój ulubiony miesiąc na opolskiej wyspie Bolko. Park, łąki, nieużytki, brzegi cieków wodnych, trzcinowiska - wszystko rozbrzmiewa głosami ptaków. Będąc na Bolko dzień w dzień, dosłownie namacalnie doświadczyć można fenomenu wiosennej migracji. Serce rośnie, kiedy w następujących po sobie bezpośrednio dniach rejestruje się powroty z zimowisk coraz to kolejnych skrzydlatych bywalców wyspy. Niektóre ptaki, takie jak gąsiorki, łozówki i strumieniówki zameldują się dopiero w maju, ale dla większości gatunków trwa już w najlepsze sezon lęgowy. Część z nich donośnym śpiewem oznajmia dopiero swoją obecność w rewirze po powrocie z zimowiska, inne już wysiadują jaja, bądź karmią potomstwo. Różnorodność ptasich zachowań w tym barwnym okresie podkreśla tylko niezwykły koloryt kwietnia. Poniżej kilka zdjęć wykonanych podczas spacerów po wyspie Bolko podczas ostatniego miesiąca.

* * *


Niestety, ale harmonia w świecie przyrody wyspy Bolko wkrótce może zostać zakłócona. Włodarze miasta forsują bowiem wariant budowy drogi o dużym natężeniu ruchu, która w swoim zamyśle przecinać ma wyspę i położoną po drugiej stronie Odry kamionkę Bolko. Pomimo istnienia kilku innych rozwiązań przeprowadzenia trasy tymczasowej na czas remontu mostu przy ulicy Niemodlińskiej, promowany jest wariant dla przyrody najbardziej tragiczny i kosztowny. W związku z powyższym, od kilku dni grupa nieobojętnych na los wyspy Opolan prowadzi akcję uświadamiającą wśród mieszkańców i osób z innych miejsc Opolszczyzny i dalszych regionów Polski odwiedzających Zielone Płuca Opola w celach rekreacyjnych. Jednocześnie informacja o ekspansywnych planach władz rozprzestrzeniana jest w internecie, m.in. na portalach społecznościowych i forach przyrodniczych. Od 26 kwietnia zbieramy podpisy pod petycją elektroniczną w sprawie rezygnacji z inwestycji drogowych na wyspie - jest nas już ponad 300, nieobojętnych na los Bolko osób! Petycję można przeczytać klikając tutaj - zachęcam do jej podpisania oraz udostępniania w internecie - pokażmy, że przyroda tego niezwykłego miejsca może na nas liczyć w potrzebie! Zapraszam również na stronę Przyroda Wyspy Bolko na facebooku, gdzie umieszczamy aktualne informacje ze świata przyrody wyspy, jak również nowe fakty w sprawie trasy Bolkowskiej.

Potrzos (Emberiza schoeniclus) - stały rezydent trzcinowisk w północnej części wyspy
Potrzos (Emberiza schoeniclus) - stały rezydent trzcinowisk w północnej części wyspy
Kowalik (Sitta europaea) porządkuje swoją dziuplę usuwając zbutwiałe liście i korę
Puszczyk (Strix aluco) wypatrzony za dnia, choć oczywiście większe szanse na jego obserwacje stwarzają godziny po zmroku, kiedy w parku rozlega się jego nawoływanie
Puszczyki (Strix aluco) - 2 z 4 obserwowanych w kwietniu podlotów. Na trop młodych puszczyków udało się natrafić dzięki znalezionym wypluwkom i odchodom.
Muchołówka białoszyja (Ficedula albicollis) przy wlocie do swojej dziupli lęgowej
Muchołówka białoszyja (Ficedula albicollis) - gatunek nieregularnie lęgowy na wyspie. W tym roku powrócił po dwuletniej przerwie. W kwietniu udało się wykryć dwie zajęte dziuple.
Muchołówka białoszyja (Ficedula albicollis) przy wlocie do swojej dziupli lęgowej
Dzięcioły zielone (Picus viridis) - dwa samce podczas walki o terytorium (w tym sezonie na wyspie stwierdzono 2 pary lęgowe tego gatunku)
Dzięcioł zielony (Picus viridis) - jego donośne nawoływanie słychać z wielu miejsc w parku
Dzięcioł czarny (Dryocopus martius) "przyłapany" podczas żerowania na ziemi
Krętogłów (Jynx torquilla) odwiedza wyspę Bolko rokrocznie w okresie wiosennej migracji. W 2010 roku stwierdzono gniazdowanie jednej pary w parku.
Grzywacz (Columba palumbus) przylatuje na wyspę już na przedwiośniu. Od kilku lat gatunek ten zimuje na wyspie w zmiennej liczbie.
Siniak (Columba oenas) - sporą niespodzianką był odzywający się głosem tokowym ptak w Parku Nadodrzańskim (2 IV). Prawdopodobnie tego samego osobnika widziano następnie na wyspie Bolko.
Pliszka żółta (Motacilla flava) świetnie maskuje się w uprawie rzepaku
Zimorodek (Alcedo atthis) w pobliżu norki z gniazdem - w kwietniu udało się potwierdzić dwa stanowiska tego gatunku na terenie wyspy Bolko!
Zimorodek (Alcedo atthis) - klejnot naszych wód
Zimorodek (Alcedo atthis) - klejnot naszych wód
Pierwiosnek (Phylloscopus collybita) - wszędobylski ptak na wyspie Bolko
Kapturka (Sylvia atricapilla) - jej piosenkę usłyszeć można niemal w każdym zakątku wyspy
Zięba (Fringilla coelebs) - jeden z najpospolitszych mieszkańców parku

3 komentarze:

  1. Świetna sesja, normalnie pozazdrościć tylko :) Pozdro

    OdpowiedzUsuń
  2. Fantastyczne zdjęcia!!!! Oczywiście petycję podpiszemy...
    Pozdrawiamy z Góry św. Anny

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo mi się u Pana na blogu podoba. O jakże chętnie będę tu powracał!

    OdpowiedzUsuń