sobota, 21 stycznia 2017

Bogaty jubileusz - Zimowe Ptakoliczenie 2017 w Opolu

Można powiedzieć, że akcja Zimowego Ptakoliczenia wpisała się już na stałe w kalendarz miejskich imprez. W tym roku miałem przyjemność zorganizować już dziesiątą wycieczkę w ramach ogólnopolskiej akcji, koordynowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Adekwatnie do rangi jubileuszu, tegoroczne liczenie reprezentowane było bardzo licznie zarówno przez uczestników, jak i ptaki. 
Dzięki solidnej promocji - o akcji informowały lokalne media, m.in. Radio Opole, Radio Doxa, Nowa Trybuna Opolska, Gazeta Wyborcza, TVP Opole - w czterogodzinnym spacerze po wyspie Bolko i terenach przyległych, udział wzięło 35 osób. To druga najwyższa frekwencja w dziesięcioletniej historii zimowych spotkań w Opolu i kolejna z rzędu, przekraczająca próg trzydziestu osób. Po kilku latach przerwy, początek nowego roku przyniósł prawdziwą zimę - jeszcze tydzień temu temperatury oscylowały w granicach kilkunastu stopni na minusie. Na szczęście, w dniu liczenia mróz był na tyle nieznaczny (-1), że nie wpłynął negatywnie na frekwencję. 
Jeśli chodzi o ptaki, wynik 45 gatunków to w skali ostatniej dekady solidna średnia (wynosząca, notabene, 44,7). W mojej opinii, najciekawsza obserwacja dotyczyła grzywacza, z okolic Kanału Wińskiego. Gatunek ten od paru lat podejmuje próby zimowania w parku, w liczbie od 1 do kilkunastu osobników (w ostatnich sezonach, bliżej tej pierwszej granicy). Dzięki dwóm oparzeliskom na kanale Ulgi, dość ciekawie prezentuje się lista ptaków wodnych - najwięcej emocji wzbudził kolejny hit liczenia, w postaci niedojrzałego samca ogorzałki, który - co widać na zdjęciach - niewiele robił sobie z obecności fotografów. Warto wspomnieć też o bielaczkach, w liczbie pięciu ptaków. Niestety, imponująco przedstawia się też lista wstydu: pełzacz ogrodowy, pełzacz leśny, dzwoniec, szczygieł, mewa białogłowa, raniuszek, dzięcioł czarny... to gatunki, które z pewnością mogły dać nam szansę na rekord, a których niestety zabrakło. 

Lista gatunków (45):

łabędź niemy 2 ad., 1 imm.
krzyżówka 470
głowienka 3
ogorzałka 1 m. imm.
czernica 10
bielaczek 2 m., 3 f.
nurogęś 9
bażant 5
perkozek 2
kormoran 4
czapla siwa 1
bielik 1
myszołów 1
krogulec 1
pustułka 1
łyska 109
śmieszka 182
mewa siwa 23
gołąb miejski 50
grzywacz 1
sierpówka 4
dzięcioł zielony 1
dzięcioł duży 3
dzięcioł średni 2
rudzik 2
paszkot 4
kwiczoł 1
kos 26
strzyżyk 1
bogatka 20
modraszka 6
kowalik 5
sroka 1
sójka 1
kawka 9
gawron 38
wrona siwa 9
kruk 2
wróbel 6
mazurek 1
zięba 1
czyż 2
gil 2
grubodziób 5
trznadel 47



 Fot. J. Granda
 Fot. J. Granda
Fot. J. Granda
 Perkozek (Tachybaptus ruficollis)

Fot. J. Granda

 Grzywacz (Columba palumbus)
 Paszkot (Turdus viscivorus)
 Grubodziób (Coccothraustes coccothraustes)


 Dzięcioł średni (Dendrocopos medius)
 Bogatka (Parus major)
 Ogorzałka (Aythya marila)

 Ogorzałka (Aythya marila)
 Sarna (Capreolus capreolus)
 Bielaczki (Mergellus albellus), nurogęsi (Mergus merganser) i czernica (Aythya fuligula)
 Bielaczek (Mergellus albellus)


Łabędź niemy (Cygnus olor), fot. J. Granda
Odczytana obrączka na łabędziu niemym (Cygnus olor)

W liczeniu udział wzięli: Łukasz Berlik, Tadeusz Berlik, Christiane Bulwa, Kinga Bura, Walter Czok, Beata Goczoł, Jerzy Gomułka, Marta Gomułka, Józefa Granda, Waldemar Kania, Grzegorz Karbowiak, Jerzy Kochanek, Franciszek Kolano, Marek Kolano, Łukasz Kościelny, Maciej Kowalski, Tymon Krzyna, Danuta Kurenda, Mateusz Kuśnierz, Dominik Losek, Franciszek Mordal, Olaf Pajączkowski, Katarzyna Pochrząst, Marcin Robak, Gabriela Sobczak, Grzegorz Sobczak, Jakub Szafrański, Patryk Szczepański, Anna Szer, Karolina Tańcula, Jerzy Tomczak, Ewa Trojok, Elżbieta Tybur, Paweł Wachowiak, Adam Wons 

Serdecznie dziękujemy za przybycie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz