sobota, 25 stycznia 2014

Rekordowy mróz i frekwencja - Zimowe Ptakoliczenie 2014 w Opolu

Już po raz siódmy z rzędu, w ostatni weekend stycznia spotkaliśmy się na Wyspie Bolko w ramach Zimowego Ptakoliczenia. Siarczysty i rekordowy mróz (-13° C) nie wystraszył na szczęście uczestników, którzy po raz kolejny udowodnili, że żadna pogoda nie straszna, jeśli dysponuje się czasem i dobrymi chęciami. Wspólnie ustanowiliśmy nową, najwyższą frekwencję - 27 osób! Tradycyjnie, podwójnie cieszy mnie niesłabnące zainteresowanie wśród młodzieży. Na uwagę zasługuje też fakt, że już po raz kolejny odwiedzają nas osoby spoza województwa opolskiego. 
Można powiedzieć, że dopisały też ptaki. Obserwowaliśmy w sumie blisko 1500 osobników z 46 gatunków - wynik ten mieści się w ramach solidnej średniej. Ci, którzy wytrwali z nami dłużej, mogli zobaczyć rzadką w Opolu ogorzałkę, pływającą od wczoraj na Kanale Ulgi. A dla garstki tych najwytrwalszych czekał bonus, w postaci... drugiego osobnika na Odrze! Dopisał też samczyk mandarynki, na którego zawsze można liczyć - tym razem pokazał się w pełnej krasie podczas żerowania 2-3 metry od obserwatorów! Sporo wrażeń dostarczyły też przelatujące nad naszymi głowami bieliki, które wyświadczyły nam dodatkową przysługę płosząc ptactwo wodne w naszą stronę, dzięki czemu dopisaliśmy do listy wycieczki gągoły i bielaczka. 
Jakie gatunki zawiodły? Raniuszek, mazurek, gil, perkozek, pełzacz leśny, mewa srebrzysta - jak widać, rekord w liczbie obserwowanych gatunków był w zasięgu ręki... Ale nie można mieć wszystkiego :).

Wyniki liczenia:

łabędź niemy 6
mandarynka 1 m.
krzyżówka 525
ogorzałka 2 f./juv.
czernica 63
głowienka 9
gągoł 16
nurogęś 8
bielaczek 1 f.
kormoran 21
łyska 6
bażant 4
bielik 3
krogulec 1
myszołów 3
pustułka 2
śmieszka 250
mewa siwa 2
mewa białogłowa 2
duże mewy 22
gołąb miejski 15
sierpówka 2
dzięcioł duży 2
dzięcioł zielony 1
dzięcioł czarny 1
dzięcioł średni 1 m.
kos 10
kwiczoł 450
paszkot 1
strzyżyk 1
rudzik 1
modraszka 2
bogatka 2
kowalik 5
pełzacz ogrodowy 1
kawka 8
gawron 6
wrona siwa 2
kruk 1
sójka 1
sroka 1
szpak 1
czyż 2
trznadel 2
wróbel 1
grubodziób 2
dzwoniec 4

Udział wzięli: Łukasz Berlik, Bożena Bielak, Julia Czerwiak, Dawid Deja, Elżbieta Flisak, Fabian Hurek, Martyna Kaliciak, Kazimierz Kiejza, Anna Koj, Jolanta Koj, Michał Koj, Łukasz Kolloch, Aleksandra Kowalska, Maciej Kowalski, Marek Leja, Marcin Lepka, Beata Łakomska, Franciszek Mordal, Olivier Mróz, Sylwia Nieświec, Gabriela Sobczak, Grzegorz Sobczak, Jakub Szafrański, Roman Witek, Andrzej Wójcik, Michał Zawadzki, Wawrzyniec Zięba.

Serdecznie dziękujemy za przybycie!
Maciej Kowalski / Opolska Grupa Ornitologiczna

Uczestnicy Zimowego Ptakoliczenia 2014 na Wyspie BolkoLiczymy krzyżówki (fot. A. Kowalska)
Liczby uczestników i obserwowanych gatunków na przestrzeni ostatnich siedmiu lat
 Ogorzałka (Aythya marila) - bohaterka Zimowego Ptakoliczenia 2014
Bielik (Haliaeetus albicilla)
Mandarynka (Aix galericulata) - na tego samczyka zawsze można liczyć :)
Mandarynka (Aix galericulata) - fot. A. Kowalska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz