poniedziałek, 6 maja 2013

Chruściele - wyzwanie dla obserwatorów i fotografów

W ostatnich dniach, z zimowisk powróciły do Polski, kolejne po wodnikach Rallus aquaticus chruściele: kropiatki Porzana porzana i zielonki Porzana parva. Wszystkie trzy, wyżej wymienione, to bez wątpienia jedne z najbardziej skrytych, rodzimych gatunków ptaków - spotkanie z nimi kończy się zwykle na "stwierdzeniu słuchowym". Jeśli chcemy się zabrać za lokalizowanie chruścieli, to najlepsze efekty powinniśmy uzyskać po zachodzie słońca oraz w nocy. Głos kropiatki to krótkie, ostre i przerywane gwizdanie - coś na kształt przeciągniętej, pojedynczej sylaby z "tłit-tłitania" przepiórki - jak pisze Taczanowski, dawniej pospólstwo nasze dźwięki te przypisywało... żółwiowi! Do niczego niepodobny wydaje się być komiczny i niezwykle donośny "śpiew" samca zielonki, który najlepiej scharakteryzować jako nosowe kwakanie "kła", powtarzane z początku powoli, następnie stopniowo przyśpieszające, aż w końcu opadające. Bardzo charakterystyczne jest też wołanie samicy, będące przeciągniętym i wysokim "krrrr". Jeśli chodzi o wodnika, odzywa się rozmaitymi, wrzaskliwymi głosami, z których najbardziej typowy jest... świński kwik, wydawany w szybko gasnących seriach.
Warto poświęcić jeden, pogodny wieczór, na skontrolowanie stawu, starorzecza czy turzycowiska w swojej okolicy. Ze względu na skryty tryb życia opisanych chruścieli sporo stanowisk jest z pewnością nieodkrytych. Informacje o chruścielach zaobserwowanych na terenie Opolszczyzny można nadsyłać na adres Opolskiej Grupy Ornitologicznej: ptaki_opole@o2.pl.
W długi majowy weekend doczekaliśmy się pierwszych derkaczy Crex crex. W ubiegłym roku pierwsze ptaki powróciły do naszego regionu w tym samym czasie: 4 maja. Z zobaczeniem jest chyba jeszcze trudniej niż w przypadku kropiatki czy zielonki... Sam miałem okazję widzieć go zaledwie dwukrotnie, a pamiątką po jednej z obserwacji jest zdjęcie w galerii pod tekstem:)
Poniżej przedstawiam również zdjęcia zielonki, którą miałem przyjemność obserwować niecały rok temu we Wrocławiu oraz słabej jakości dokumentację kropiatki z opolskiej Wyspy Bolko, z sierpnia 2009. Całości dopełniają fotki "rodzinne" wodników Rallus aquaticus i dużo prostszych do zaobserwowania kokoszek Gallinula chloropus.

 Zielonka (Porzana parva)
 Zielonka (Porzana parva)
Zielonka (Porzana parva)
Kropiatka (Porzana porzana)
Derkacz (Crex crex)
Skrytego w szuwarach wodnika (Rallus aquaticus) zdradza tylko czerwony dziób...
 Wodnik (Rallus aquaticus) z upolowaną larwą jętki
 Wodniki (Rallus aquaticus) - senior i junior
 Młody wodnik (Rallus aquaticus) stawia na razie nieśmiałe kroki...
 Wodnik (Rallus aquaticus)
Tak wyeksponowanego wodnika (Rallus aquaticus) możemy zobaczyć bardzo rzadko
 Kokoszka (Gallinula chloropus)
Młoda kokoszka (Gallinula chloropus)
 Młoda kokoszka (Gallinula chloropus)
 Młoda kokoszka (Gallinula chloropus)
Kokoszka (Gallinula chloropus)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz